Menu

Rok 2017

KALENDARIUM NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ PARAFIALNYCH

01.01.2017

Nabożeństwami w Kościele Marii Panny w Legnicy oraz w kaplicy w Głogowie zainaugurowaliśmy rok 2017.

06.01.2017

W Święto Epifanii tradycyjnie wzięliśmy udział w ekumenicznym kolędowaniu w Kościele Pokoju w Jaworze. 

12.01.2017

W Głogowie odbyło się pierwsze w Nowym Roku posiedzenie Rady Parafialnej. 

15.01.2017

W 2. Niedzielę po Epifanii bezpośrednio po nabożeństwie w Legnicy odbyło się Sprawozdawcze Zgromadzenie Parafialne, mające na celu zatwierdzenie sprawozdania finansowego parafii za rok 2016 oraz przyjęcie preliminarza budżetowego na rok 2017. Ponadto dyskutowano o bieżących sprawach parafii.

15.01.2017

Tego samego dnia w godzinach wieczornych nasza parafia tradycyjnie włączyła się w coroczną akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed Kościołem Marii Panny odbyło się zakończenie zbiórki oraz tradycyjne "światełko do nieba", które uwiecznione zostało na fotografiach z kościelnych wież.

18.01.2017

Na Cmentarzu Komunalnym w Głogowie odbył się pogrzeb śp. Alfonsa Podolskiego, który zmarł w wieku 83 lat. Zmarły pozostawił po sobie w smutku pogrążonych: żonę, dwóch synów, dwie synowe, dwie córki, siedmioro wnuków, troje prawnuków oraz dwie siostry z rodzinami. 

21.01.2017

Ponad trzydziestoosobowa Grupa Miłośników Turystki z Dolnego Śląska jako pierwsza w Nowym Roku odwiedziła Kościół Marii Panny i podziwiała panoramę Legnicy z kościelnej wieży.

25.01.2017

W Kościele Marii Panny odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach corocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Było to pierwsze tego typu nabożeństwo od wielu lat w naszym kościele. W nabożeństwie udział wzięli przedstawiciele legnickich kościołów chrześcijańskich. Kazanie wygłosił zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej naszego Kościoła, ks. bp Waldemar Pytel, a słowa pozdrowienia do zgromadzonych skierowali kolejno: w imieniu kościoła rzymskokatolickiego, ks. bp prof. dr hab. Zbigniew Kiernikowski - Biskup Legnicki, w imieniu kościoła greckokatolickiego, ks. Mirosław Drapała - proboszcz parafii Zaśnięcia NMP w Legnicy oraz w imieniu kościoła prawosławnego, k. Lubomir Worchacz - proboszcz parafii Zmartwychwstania Pańskiego w Legnicy. W nabożeństwie wzięło udział ponad 100 osób (zdjęcia w Galerii).

28.01.2017

W Kościele św. Jana Bosko w Lubinie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Było to drugie w historii nabożeństwo, w którym udział wzięli duchowni oraz wierni kościołów chrześcijańskich z Lubina. Kazanie wygłosił ks. Bogdan Ogrodnik z parafii greckokatolickiej w Lubinie, a nabożeństwo wspólnie poprowadzili: ks. Stanisław Gorczakowski - proboszcz miejscowej parafii rzymskokatolickiej, ks. Krzysztof Krzyżanowski z kościoła rzymskokatolickiego, ks. Bogdan Repeła z parafii prawosławnej w Lubinie oraz ks. Jerzy Gansel z parafii ewangelickiej w Legnicy.

09.02.2017

W ramach cotygodniowych spotkań Duszpasterstwa Ludzi Pracy 90 w Legnicy odbył się wykład zatytułowany: "Ewangelicy w Legnicy w dobie 500- lecia Reformacji". Była to z całą pewnością kolejna okazja, by w dobie tegorocznego Jubileuszu zaprezentować dziedzictwo i wkład kościoła ewangelickiego w dzieje Śląska i Legnicy. W spotkaniu udział wzięło ponad 30 osób. Wykład poprowadził ks. Jerzy Gansel. 

26.02.2017

W Niedzielę Przedpostną Estomihi podczas nabożeństwa w Głogowie świętowaliśmy dwa piękne Jubileusze. Nasz parafianin, pan Franciszek Jurgas obchodził Jubileusz 10- lecia służby polegającej na przygotowywaniu oprawy muzycznej nabożeństw w Głogowie. Z racji tego, że nie ma w Głogowie organisty, akompaniament odtwarzany jest za pomocą komputera. Od lat w tę służbę mocno zaangażowany jest nasz parafianin. Nabożeństwo w ostatnią Niedzielę lutego było świetną okazją by za ten czas mu podziękować. Drugi Jubileusz związany był z naszą parafianką, Emmą Podolską, która obchodziła swoje 80 Urodziny. Naszym Jubilatom życzymy wiele Bożego błogosławieństwa (zdjęcia w Galerii).

01.03.2017

Na cmentarzu komunalnym w Legnicy odbył się pogrzeb śp. Zbigniewa Sydor, który zmarł w miniony piątek 24 lutego w Legnicy, przeżywszy 60 lat. Zmarły pozostawił po sobie w smutku pogrążonych: żonę, dwie córki, zięcia, troje wnucząt oraz dalszą rodzinę i współdomowników wiary.

10-11.03.2017

We Wrocławiu odbyła się pierwsza sesja kolejnej kadencji Synodu Diecezji Wrocławskiej. Była to coroczna sesja sprawozdawcza, połączona z wyborami władz diecezjalnych oraz delegatów diecezji do Synodu Kościoła. Naszą parafię oprócz proboszcza w Synodzie Diecezjalnym reprezentuje w tej kadencji pani Małgorzata Strugała z Legnicy, która wchodzi również w skład Komisji Rewizyjnej Diecezji Wrocławskiej.

12.03.2017

Wraz z grupą parafian z Legnicy i Głogowa, na zaproszenie parafii partnerskiej z Crimmitschau, w niedzielny poranek udaliśmy się na jubileusz tamtejszego kościoła Marcina Lutra. Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem dziękczynnym, następnie był czas na spacer po mieście, zwiedzanie i wspólne rozmowy, mające na celu odnowienie kontaktów oraz zaplanowanie kolejnych odwiedzin i spotkań (zdjęcia w Galerii). 

27-29.03.2017

Wraz z grupą duchownych Diecezji Wrocławskiej uczestniczyłem w rekolekcjach pasyjnych, które w dobie Jubileuszu Reformacji odbywały się w Wittenberdze i Eisleben, miejscach ściśle związanych z postacią Reformatora Marcina Lutra. 

31.03-02.04.2017

Dzieci z naszej parafii uczestniczyły w Diecezjalnych Rekolekcjach Pasyjnych, które w tym roku odbywały się na terenie parafii Jelenia Góra Cieplice. W programie znalazły się zajęcia biblijne oraz wiele ciekawych atrakcji. Rekolekcje tradycyjnie zakończyły się niedzielnym nabożeństwem w Kościele Zbawiciela w Cieplicach (zdjęcia w Galerii).

13.04.2017

W Wielki Czwartek podczas nabożeństwa w Legnicy świętowaliśmy pamiątkę ustanowienia Sakramentu Komunii Świętej.

14.04.2017

Nabożeństwami w Legnicy i Głogowie wspominaliśmy historię męki i śmierci Jezusa Chrystusa.

16.04.2017

Radosnym Alleluja rozpoczęły się wielkanocne nabożeństwa w Legnicy i Głogowie. Był to czas dziękowania i radości z faktu zmartwychwstania Jezusa Chrystusa (zdjęcia z Głogowa w Galerii).

17.04.2017

W Poniedziałek Wielkanocny tradycyjnie odbyło się świąteczne nabożeństwo w Legnicy.

21-23.04.2017

Wraz z ks. Rafałem Millerem z Sycowa przebywałem w Ewangelickim Dekanacie Wiesbaden w ramach corocznego spotkania partnerskiego pomiędzy Diecezją Wrocławską naszego Kościoła, a tamtejszym Dekanatem.

29.04.2017

W sobotnie południe zainaugurowaliśmy kolejny sezon turystyczny w Kościele Marii Panny. Najstarszy kościół w Legnicy udostępniany będzie zwiedzającym do końca września. Jednocześnie z wieży kościoła podziwiać będzie można panoramę miasta i okolic. W ramach inauguracji sezonu turystycznego na portalu przy wejściu głównym zawisł baner, informujący o Jubileuszu 500- lat Reformacji oraz zapraszający wszystkich na nabożeństwa i odwiedzenie kościoła.

11-14.05.2017

Od czwartku do niedzieli we Wrocławiu odbywały się diecezjalne uroczystości Jubileuszowe w związku z rocznicą 500- lat Reformacji. W programie znalazło się wiele ciekawych atrakcji, wykładów, koncertów czy paneli dyskusyjnych. W niedzielę, na zakończenie obchodów w Kościele Marii Magdaleny we Wrocławiu, odbyło się nabożeństwo, w którym udział wzięli duchowni oraz licznie zgromadzeni Ewangelicy z całej Diecezji Wrocławskiej. Kazanie wygłosił ks. abp Ragnar Persenius ze Szwecji. Naszą parafię reprezentowało 25 osób (zdjęcia w Galerii).

18.05.2017

We Wschowie odbyło się kolejne ważne wydarzenie, wpisujące się w tegoroczny Jubileusz 500- lat Reformacji. Najpierw w Lapidarium na dawnym cmentarzu ewangelickim odbyła się modlitwa ekumeniczna poświęcona pamięci ks. Valeriusa Herbergera, wieloletniego duszpasterza Wschowy, ewangelickiego duchownego, pieśniarza i poety. Modlitwę poprowadził ks. Dariusz Lik z Zielonej Góry, ks. Waldemar Gabryś z Leszna oraz ks. Jerzy Gansel. Obecni byli także bracia franciszkanie z miejscowego klasztoru. Następnie w Muzeum Ziemi Wschowskiej miało miejsce otwarcie wystawy poświęconej obecności luteranizmu na terenie Wschowy, Wielkopolski i Śląska. Wystawę zatytułowano: Verbum Domini manet in aeternum. Patronat honorowy nad nią objął Biskup Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (zdjęcia w Galerii).

25.05.2017

W Święto Wniebowstąpienia Pańskiego tradycyjnie w Kościele Jana i Katarzyny w Świerzawie odbyło się nabożeństwo dla Ewangelików z Dolnego Śląska. Kazanie wygłosił w języku polskim ks. Georg Firedrich Metzger z Offenbach, zaś nabożeństwo poprowadzili ks. Tomasz Stawiak z Jawora, ks. Edwin Pech z Karpacza oraz ks. Waldemar Szczugieł z Wałbrzycha. W nabożeństwie wzięła udział również liczna grupa z Oderwitz (Niemcy). Naszą parafię reprezentowało 10 osób. Bezpośrednio po nabożeństwie w zaprzyjaźnionym Dobkowie odbył się piknik, podczas którego przy pięknej pogodzie był czas na wspólne spotkania, pyszne przekąski i rozmowy. 

26-27.05.2017

Dzień później kilkunastoosobowa grupa parafian z Legnicy i Głogowa udała się na wycieczkę do Niemiec na zaproszenie naszej partnerskiej parafii z Crimmitschau. Pierwszego dnia odwiedziliśmy miasto Reformacji, Wittenbergę, gdzie w 1517 roku Marcin Luter ogłosił 95 tez. Tam zwiedziliśmy kościół zamkowy i kościół miejski, a następnie głównym deptakiem udaliśmy się w kierunku domu Lutra i Melanchtona. Odwiedziliśmy także Panoramę 360 stopni, która przygotowana została specjalnie z okazji Jubileuszu Reformacji i ilustruje życie w mieście Lutra w dobie XVI wieku. Z Wittenbergii udaliśmy się do Crimmitschau na spotkanie z naszą parafią partnerską. Tam spędziliśmy miły wieczór w atmosferze rozmów, wymiany doświadczeń i planów na przyszłość. W sobotę pociągiem wyruszyliśmy do Lipska, kolejnego miasta Reformacji, w którym wiele czasu spędził Marcin Luter, jak również muzyczny ambasador Reformacji XVII wieku Johann Sebastian Bach. Po intensywnym dniu zwiedzania pięknych kościołów oraz wysłuchania koncertu reformacyjnego w Kościele św. Tomasza, powróciliśmy do Crimmitschau, a stamtąd udaliśmy się w drogę powrotną do domów. Był to z całą pewnością piękny i bogaty w pozytywne wrażenia czas (zdjęcia w Galerii). 

04.06.2017

W Święto Zesłania Ducha Świętego, dokładnie w 495 rocznicę pierwszego ewangelickiego nabożeństwa w Kościele Marii Panny, odbyła się uroczystość Konfirmacji Wiktorii Pich z Głogowa. Była to pierwsza po siedmiu latach konfirmacja w naszej parafii. W tym uroczystym nabożeństwie oprócz rodziny konfirmantki udział wzięli licznie zgromadzeni parafianie z Legnicy i Głogowa (zdjęcia w Galerii). 

05.06.2017

W drugi dzień Świąt Zesłania Ducha  Świętego w miejscowości Dunino pod Legnicą miał miejsce coroczny piknik parafialny. Popołudniowy czas tradycyjnie upłynął na wspólnym grillowaniu, smażeniu jajecznicy i wspólnych rozmowach. Dodatkową atrakcją dla wszystkich była gra w piłkę oraz strzelanie z łuku. W spotkaniu udział wzięło 20 osób z Legnicy i Głogowa (zdjęcia w Galerii).

11.06.2017

Kościół Marii Panny odwiedziła grupa z zaprzyjaźnionej parafii w Berlinie, która wraz ze swoim duszpasterzem ks. Reinhardem Kramerem przebywała kilka dni na Dolnym Śląsku. Goście zwiedzali kościół, a po krótkiej modlitwie udali się na spacer po mieście. 

15-18.06.2017

Nasi parafianie wzięli udział w Ewangelickich Dniach Kościoła, które odbywały się na Śląsku Cieszyńskim. Pierwszego dnia uczestniczyliśmy w inauguracyjnym nabożeństwie przy kamieniu na Równicy, gdzie w latach kontrreformacji odbywały się leśne nabożeństwa dla śląskich ewangelików. Następnie udaliśmy się do Wisły, gdzie miały miejsce kolejne wydarzenia, takie jak: wykłady, wystawy, koncerty, panele dyskusyjne, warsztaty dla chórów czy laserowy pokaz z okazji Jubileuszu Reformacji. W piątek udaliśmy się do Cieszyna i Czeskiego Cieszyna, gdzie mogliśmy się zapoznać z funkcjonowaniem organizacji diakonijnych oraz obejrzeć targi możliwości przedstawiające różne formy zaangażowania w pracy kościelnej. Wieczorem w Kościele Jezusowym wzięliśmy udział w Reformacyjnym Koncercie Solus Christus Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk, a później w cieszyńskim rynku słuchaliśmy koncertu Trzeciej Godziny Dnia. W sobotę cały dzień spędziliśmy w Bielsku- Białej. Najpierw zwiedzaliśmy miasto, a popołudniu wzięliśmy udział w centralnym nabożeństwie Ewangelickich Dni Kościoła w Hali sportowej pod Dębowcem. Był to z całą pewnością dla nas Ewangelików z diaspory wyjątkowy czas, pełen pozytywnych wrażeń i nowych doświadczeń, który na długo zapisze się w naszej pamięci.

25.06.2017

W pamiątkę ogłoszenia Konfesji Augsburskiej, którą uczciliśmy m.in. odśpiewaniem hymnu naszego kościoła podczas niedzielnych nabożeństw, w Legnicy miała miejsce konwersja Pana Daniela Nowika, dotychczasowego sympatyka naszej parafii. Podczas nabożeństw w Legnicy i Głogowie podziękowaliśmy także Wszechmogącemu Bogu za miniony rok szkolny. Nabożeństwa połączone były z rozdaniem świadectw nauczania kościelnego i błogosławieństwem na czas wakacji.

26-28.06.2017

We Wrocławiu odbywała się Ogólnopolska Konferencja Duchownych, w której wziąłem udział. Głównym tematem tegorocznej konferencji, było zagadnienie dotyczące Kościoła Jutra w dobie Jubileuszu Reformacji.

09.07.2017

W Kościele Marii Panny odbył się wernisaż wystawy poświęconej Jubileuszowi Reformacji, która zatytułowana jest Wierni w drodze, leśni kaznodzieje, dzieci w modlitwie. 500 lat protestantyzmu na Śląsku. Wystawa prezentowana będzie w naszym kościele do końca sierpnia. Serdecznie polecam jej odwiedzenie (zdjęcia w Galerii).

26.07.2017

W Kościele Marii Panny odbył się koncert Chóru Kameralnego Camerata Vocale z Gӧttintgen. Koncert bogaty był w szereg pieśni ewangelickich i wpisywał się w tegoroczny Jubileusz 500-lat Reformacji. Wybrzmiała również kompozycja Stanisława Moniuszko "Ojcze nasz" w języku polskim. Pomimo wakacyjnej pory legnicka publiczność dopisała i mogliśmy przeżyć piękne muzyczne popołudnie.

01.09.2017

Na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej odbyła się coroczna modlitwa ekumeniczna w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz miasta, władze samorządowe, służby mundurowe, stowarzyszenia kombatantów oraz duchowni legnickich kościołów chrześcijańskich.

02.09.2017

W Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji im. Marcina Lutra we Wrocławiu odbyła się kolejna sesja Synodu Diecezji Wrocławskiej, w której udział wzięli także przedstawiciele naszej parafii.

03.09.2017

W Niedzielne popołudnie w Jaworze odbyły się uroczystości w ramach XX lecia partnerstwa pomiędzy Diecezją Wrocławską i Kościołem Śląskich Górnych Łużyc. Spotkanie rozpoczęło się od pikniku w ogrodzie parafialnym. Następnie w Kościele Pokoju odbyło się nabożeństwo spowiednio- komunijne, w trakcie którego kazanie wygłosił bp. Markus Droege z Niemiec. Po nabożeństwie zaś licznie zgromadzeni uczestnicy udali się do Wilkowa pod Złotoryją, gdzie miała miejsce uroczystość rekonsekracji pamiątkowego obelisku "dębu chrzcielnego", przy którym spotykali się w czasach prześladowań kontrreformacji ewangelicy w XVII w. W spotkaniu wzięła udział także ponad 10 osobowa grupa naszych parafian z Legnicy i Głogowa.

19.09.2017

Do sprzedaży, między innymi na stoisku z literaturą w Kościele Marii Panny trafiła kolejna publikacja poświęcona naszemu kościołowi. Po tym, jak wznowione zostało wydawnictwo wspominające postać ostatniego niemieckiego pastora w Legnicy, Wolfganga Meisslera, teraz dostępna jest również książka "Kościół Mariacki - 100 lat witraży. Zachęcamy do zaopatrzenia się w te pozycje.

19-22.09.2017

W Kościele Marii Panny odbywało się 31. Legnickie Conversatorium Organowe. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, z uwagi na fakt, że w całości poświęcona była przypadającemu w tym roku Jubileuszowi Reformacji. Pierwszego dnia usłyszeć mogliśmy osiem różnych improwizacji na temat hymnu kościoła ewangelickiego Ein feste Burg ist unser Gott - Warownym grodem jest nasz Bóg w wykonaniu dr Mariusza Wrony i dr hab. Michała Sławeckiego z Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Oprócz pięknego brzmienia organów, podziwiać mogliśmy taniec Aleksandry Dziurosz i Bartosza Figurskiego z Warszawskiego Teatru Tańca, inspirowany muzyką organową. Drugiego dnia miał miejsce koncert kameralny. Przy organach zasiadł dr hab. Krzysztof Urbaniak, a partie solowe wykonała Urszula Kryger, jednak z najbardziej utytułowanych polskich śpiewaczek, profesor Akademii Muzycznej w Łodzi. Trzeciego dnia mogliśmy przeżyć prawdziwą ucztę poświęconą muzyce ewangelickiej. W programie koncertu znalazły się m. in. improwizacje na temat takich utworów jak: Wierzymy w jedynego Boga, Ojcze nasz, co jesteś w niebie, Z głębokiej nędzy w grzechu mym, Zachowaj nas przy Słowie swym, Warownym grodem jest nasz Bóg. Przy organach zasiedli dr hab. Krzysztof Urbaniak i dr hab. Michał Sławecki. Finałowy koncert był równie wyjątkowy, bo w Jubileusz 70- tych Urodzin w całości poświęcony został wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu prof. Stanisławowi Moryto. Przed koncertem Jubilat został uhonorowany, przez prezydenta Legnicy - Tadeusza Krzakowskiego pamiątkową grafiką, a później w wypełnionym po brzegi Kościele Marii Panny wybrzmiał ostatni w ramach tegorocznej edycji koncert. Wykonawcami byli muzycy Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W programie znalazły się dzieła prof. Stanisława Moryto, takie jak: Cztery utwory w polskim stylu na orkiestrę smyczkową, Koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową oraz Missa solemnis na sopran, chór mieszany i 6 instrumentów dętych blaszanych. Trzeba przyznać, że poziom artystyczny tej edycji festiwalu znów był imponujący i z niecierpliwością wypada oczekiwać na kolejną 32. edycję Conversatorium Organowego w Legnicy.

22.09.2017

W domu parafialnym w Głogowie zakończyły się prace remontowe, mające na celu wymianę stolarki okiennej. Dofinansowanie na ten cel parafia pozyskała z Konsystorza Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP. Dzięki tym pracom na chwilę obecną prawie wszystkie stare okna zostały wymienione, co znacząco wpłynęło na estetykę budynku, a w przyszłości przyczyni się do minimalizacji utraty ciepła.

24.09.2017

W 15. Niedzielę po Trójcy Świętej podczas nabożeństwa w Legnicy odbył się Chrzest Poli Rynkiewicz. Najmłodszej naszej Parafiance oraz jej rodzicom i najbliższym składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, radości i Bożego błogosławieństwa.

DIAKONIA LEGNICA

Parafia prowadzi w budynku przy ul. Mickiewicza 36 Wypożyczalnię Sprzętu Rehabilitacyjnego. Wszystkich serdecznie zapraszamy do współpracy i skorzystania z naszej oferty.

Więcej…

ADWENT

Rozpoczął się nowy rok kościelny. Przed nami cztery tygodnie czasu Adwentu.

Serdecznie zapraszamy do udziału w nabożeństwach.

Więcej…
 • Slider1
 • Slider3
 • Slider4
 • Slider5
 • Slider6
 • Slider7
 • Slider8
 • Slider9
 • Slider10
 • Slider11
 • Slider12
 • Slider13
 • Slider14
 • Slider15
 • Slider16
 • Slider17
 • Slider18
 • Slider19
 • Slider20
 • Slider21